Na vianoce bez hranice

Dva kilometre od tejto značky na konci Kopčianskej ulice
je hlavné námestie rakúskej obce Kittsee

Počas fotografovania sa okamžite v diaľke objavili rakúski vojaci,
ktorí pozorovali moje počínanie ďalekohľadom. Nevidno ich zreteľne, vidno len malú
bodku na horizonte cesty, pretože som fotil mobilom a bola hmla.

A takto to vyzerá z rakúskej strany - z Kittsee
Značka 'Zákaz vjazdu všetkým vozidlám' s výnimkou obyvateľov, bývajúcich
v uzavretom úseku, bicyklov a poľnohospodárskych vozidiel.
Úsek medzi Kopčanmi a Hauptplatz v Kittsee,
modré značky znamenajú zastávku autobusovej linky číslo 80
a autobusovú stanicu v Kittsee


Kašlú na zmenu

KRÁSNE slová o spoločnej Európe si predstavuje každý po svojom! Aj napriek tomu, že hranice medzi krajinami Európskej únie zanikli, politici z rakúskej dediny Kittsee aj naďalej odmietajú sprejazdniť najkratšiu cestu do Bratislavy. Pár hodín pred vstupom Slovenska do Schengenu tu dokonca hliadkovali po zuby ozbrojení vojaci.

  Na konci rakúskej ulice Preßburger Straße, ktorá sa plynule napája na bratislavskú Kopčiansku ulicu v Petržalke, je zátarasa už niekoľko rokov. Obyvatelia nášho hlavného mesta ako aj niektorí obyvatelia z Kittsee márne bojujú za zrušenie obmedzujúcej barikády. Každý deň musia ísť cez priechod v Jarovciach navyše približne 20 kilometrov. „Máme v Bratislave známych, podnikám tam,“ vysvetľuje Roman Stöger (26). Jeho otec Franz (51) zase chodí v hlavnom meste do kostola. „Železná opona padla už pred 18 rokmi, no naši politici odmietajú trasu otvoriť,“ sťažuje sa Franz.

Vraj sme zvery

  Poslanec zastupiteľstva v Kittsee Stefan Wieszmüllner tvrdí, že by nemal s otvorením hraníc žiadny problém, keby bolo Slovensko krajinou, akou je Švajčiarsko. „Vzhľadom k mentalite mnohých Slovákov si viem dobre predstaviť, že kriminalita bude ďalej rásť,“ uráža našu krajinu úplne otvorene. Starosta Kittsee Klaus Senftner (48) je presvedčený, že v najbližších mesiacoch až rokoch k odstráneniu závory medzi oboma krajinami nedôjde. „Nechceme zriaďovať hranice, ale ako politici musíme tiež prihliadnuť na obavy obyvateľstva. Samozrejme, že sa boja, Bratislava je 600- až 700-tisícové mesto, Kittsee má 2 100 obyvateľov,“ hovorí opatrne. Starosta Petržalky Milan Ftáčnik a zástupca bratislavského primátora Milan Cílek pozvali už pred niekoľkými mesiacmi Senftnera na rokovanie. To sa dodnes neuskutočnilo. Namiesto toho zátarasa aj naďalej znepríjemňuje život obyčajným ľuďom – Slovákom aj Rakúšanom. A vojaci s automatickými puškami tu strážia každý pohyb.

KAROL BUSTIN ML, Plus 1 deň 21. 12. 2007